SIRA LED Bulb SMD Mounting Machine 35000CPH 10 Heads
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : RT-1
Certification : CCC/CE/SIRA
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 Set
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 50 sets per month
Delivery Time : 30 days after deposit
Packaging Details : wooden box with vacuum package
Dimension : 1200*1930*1500 mm
Total weight : 2200 kg
Mounting Speed : 30000~35000CPH
Vision system : Vision alignment, Mark correction
PCB length width : Max:400*350 mm Min:50*50 mm
Warranty : 1 Year
Packing : Vacuum packaging + wooden box packaging
Mode of transport : Sea/ rail/airplane
Contact Now
LED Bulb Factory direct supply 10 heads SMD pick and place machine LED chips placement machine
What is SMT Production Process?
Step 1:Solder paste Printing
Operate the stencil printer to print the solder pastes onto the PCB
Step 2:Mounting Part
and the pick and place machine will automatically pick components and place on PCB.
Step 3 : Reflow Soldering
solder paste on PCB.
Step 4 : Testing
Check whether the PCBA is misaligned or shift.
Features:
2. Type: Single-module magnetic linear motor multi-function pick and place machine
4. The placement accuracy has reached ±0.04mm, which is suitable for placement of high-precision PCB boards.
6. Mounting PCB board size: 400*350mm, the highest can mount components less than 22mm, the smallest can mount 0402 components
8. Capacity: 30000~35000CPH
RT-1
L*W*H
1200*1930*1500mm
Total Weight:2200kg
PCB Length Width
MAX:400*350mm
MIN:50*50mm
Mounting Mode Group picking and separate placing,separate picking and separate placing
Mounting height ≦22mm
No. of Camera 2PCS
Mounting Precision ±0.04mm
Mounting Speed 30000~35000CPH
Components Space 0.2mm