Multifunctional LED Bulb Making Machine 45000CPH 4KW Capacitors
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : HT-E8S-1200
Certification : CE,CCC,SIRA
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 50 Sets per month
Delivery Time : 30 work dayes
Packaging Details : Filming packing、vacuum packing、wooden packing
Dimension : 2550*1650*1550mm
PCB Size : Max: 1200*500mm Min: 100*100mm
PCB Thickness : 0.5~5mm
Mounting mode : Group picking and separately placing、separately picking and separately placing
Mounting precision : ±0.04mm
Mounting height : <15mm (Automatic changing)
Mounting speed : 45000 CPH
No.of feeders station : 28 PCS
No.of head : 12 PCS
Power : 380AC 50Hz
Power consumption : 4 KW
X,Y,Z Axis drive way : High-end magnetic linear motor and servo motor
Contact Now
Production Introduction of Pick and Place Machine HT-E8S
1. Single module magnetic linear motor multifunctional pick and place machine.
2. Mounting components: LED chip,capacitors,resistors,lens,IC,shaped components,etc.
3. Component: Min. Size 0402 Max. Height 15mm.
4. Application: Power driver,electric board,lens,DOB bulb,linear bulb,household appliance etc.
Exclusive patent technology
1. Electric feeder feeding system.
2. Vision alignment flight identification, Mark correction.
3. Non-stop material re-loading function
4. Auto-optimization after coordinates generated, etc.
HT-E8S of Technical Parameter
Dimension 2550*1650*1550mm
PCB Thickness 0.5~5mm
Mounting precision ±0.04mm
Mounting speed 45000 CPH
Components LED chip,resistors,capacitors,IC,shaped components etc.
Components space 0.2mm
No.of feeders station 28 PCS
No.of head 12 PCS
Power 380AC 50Hz
Power consumption 4 KW
X,Y,Z Axis drive way High-end magnetic linear motor+servo motor
HT-E8S Picture
Application of HT-E8S
Apply to tube,driver,bulb,strip,lamp,panel,ceiling light,down light,screen,street light,etc.
Apply to mounting LED,capacitors,resistors,IC,shaped components etc.
Company Introduction
1. 10 years development history
2. Independent R&D, Exclusive Patented Technology
3. 80% large and listed LED factory are our client
4. Top 1 in high-speed pick and place machine in China