5mm PCB Led Bulb Making Machine Capacitors 45000CPH Pick Place Machine
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : HT-E8S-600
Certification : CE,CCC,SIRA
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 50 Sets per month
Delivery Time : 30 work dayes
Packaging Details : Filming packing、vacuum packing、wooden packing
Dimension : 1550*1650*1550mm
PCB Size : Max: 600*500mm Min: 100*100mm
PCB Thickness : 0.5~5mm
Mounting mode : Group picking and separately placing、separately picking and separately placing
Mounting precision : ±0.04mm
Mounting height : <15mm (Automatic changing)
Mounting speed : 45000 CPH
Components space : 0.2mm
No.of feeders station : 28 PCS
No.of head : 12 PCS
Power : 380AC 50Hz
Power consumption : 4 KW
Contact Now
Production Introduction of Pick and Place Machine HT-E8S
1. Single module magnetic linear motor multifunctional pick and place machine.
2. Mounting components: LED chip,capacitors,resistors,lens,IC,shaped components,etc.
3. Component: Min. Size 0402 Max. Height 15mm.
4. Application: Power driver,electric board,lens,DOB bulb,linear bulb,household appliance etc.
Exclusive patent technology
1. Electric feeder feeding system.
2. Vision alignment flight identification, Mark correction.
3. Non-stop material re-loading function
4. Auto-optimization after coordinates generated, etc.
HT-E8S of Technical Parameter
Dimension 1550*1650*1550mm
PCB Thickness 0.5~5mm
Mounting precision ±0.04mm
Mounting speed 45000 CPH
Components LED chip,resistors,capacitors,IC,shaped components etc.
Components space 0.2mm
No.of feeders station 28 PCS
No.of head 12 PCS
Power 380AC 50Hz
Power consumption 4 KW
X,Y,Z Axis drive way High-end magnetic linear motor+servo motor
HT-E8S Picture
Application of HT-E8S
Apply to tube,driver,bulb,strip,lamp,panel,ceiling light,down light,screen,street light,etc.
Apply to mounting LED,capacitors,resistors,IC,shaped components etc.
Company Introduction
1. 10 years development history
2. Independent R&D, Exclusive Patented Technology
3. 80% large and listed LED factory are our client
4. Top 1 in high-speed pick and place machine in China
Certification
Our after-sales service of Pick and Place Machine
Engineer site service installation and training.
After learning to maintain and use, you will be satisfied with our service.
Maintenance Period: 1 year. (whole machine, any parts need to be repaired or replaced will be free)
Upgrade the software will be free.
Visit customer regularly and gather information.
Provide latest information about technology and equipment.
Package and Delivery of Pick and Place Machine
All machines are packed with vacuum and wooden packing like the one in the pictures.
Step1:Film packaging.
Step2:Vacuum packaging.
Step3:Wooden box packaging
You can trust us, because we have professional and standard packaging to protect the machine.
FAQ of Pick and Place Machine
Q: What’s the terms of payment? What about the trade term?
A: T/T is OK. You can choose FOB Shenzhen.
Q: What’s your delivery time?
A: Usually 30 days after deposit, if we have inventory, the time can be brought forward.
Q: Is there any quality guarantee?
A: We stick to quality first, client-oriented, Continuous improvement!
Q: Is your software interface in English?
A: English interface and Chinese interface are both available.
Q:What are your advantages?
Product Tags:
5mm PCB Led Bulb Making Machine
Capacitors Led Bulb Making Machine
45000CPH Pick Place Machine
Quality 5mm PCB Led Bulb Making Machine Capacitors 45000CPH Pick Place Machine for sale
5mm PCB Led Bulb Making Machine Capacitors 45000CPH Pick Place Machine Images