Camera Lens SMT Mounting Machine 4kw 45000CPH Power Drive
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : HT-E8S-1200
Certification : CCC, CE, SIRA
Place of Origin : China
MOQ : 1 set
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 50 sets/month
Delivery Time : 30 days
Packaging Details : vacuum package, wooden case
Dimension : 2550*1650*1550mm
PCB clamping : 0.5~5mm
Mounting height : <15mm
Power : 380AC 50HZ
Power consumption : 4kw
Feeder : 28PCS
Head : 12PCS
Warranty : 1 year
Contact Now
High precision high speed mounting LED cproducts multifunctional pick and place machine
Product introduction
  • PCB length width: max 600*500mm min 100*100mm
  • 2 sets of imported camera , with vision for the flight identification, Mark correction
  • XYZ Axis drive way:high-end magnetic linear motor and servo motor
  • High-speed pick and place machine
  • Software independent research and development by ETON
Product feature
  • Single module magnetic linear motor multifunctional pick and place machine
  • Mounting components: LED chip, capacitors, resistors, lens, IC, shaped components,etc
  • Component: Min.size 0402 Max.height 15mm
Machine parameter
Total weight 1700kg
PCB thickness 0.5-5mm
No.of camera 2sets
Mounting precision ±0.04mm
Mounting height <15mm
Component space 0.2mm