ETON high precision multifunctional SMT machine with 45000CPH
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : HT-E8S-1200
Certification : CCC/CE/SIRA
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Payment Terms : L/C, T/T
Delivery Time : 5~8 work days
Packaging Details : vacuum packaging and wooden cases
Warranty : 1 Year
Name : SMT Pick and Place Machine
Application : SMT Production Line
Power supply : 380AV 50HZ
Weight : 1700kg
Mounting speed : 45000CPH
Usage : SMT Mounting Machine
Dimension : 2550*1650*1550mm
Feeders : 28PCS
Pcb thickness : 0.5-5 mm
Contact Now
Product description
Dimension 2550*1650*1550mm
Weight 1700kg
PCB length width 1200*500mm 100*100mm
PCB thickness 0.5~5mm
PCB clamping pneumatic
Mounting mode group picking and separately placing,separately picking and separately placing
NO.of camera 2 PCS
Mounting precision ±0.04mm
Mounting speed CPH
NO.of feeders station 64PCS
Main features
  • Mounted components
With lamp beads, lenses, capacitors, resistors, ICs, terminals, inductors, coils, diodes, triodes, rectifiers, transformers (Minimum placement of 0402 components, maximum placement range: 15mm).Meet the needs of most clients for mounting components.