35000CPH Capacity Speed LED Making Machine , Led Bulb Assembly Machine Light Production Line
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : HT-E5
Certification : CE,SIRA,CCC,ISO
Place of Origin : Shenzhen,China
MOQ : 1 UNIT
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union, MoneyGram, D/P
Supply Ability : 30 UNIT per month
Delivery Time : Within 15 days after receive the downpayment
Packaging Details : Standard export wooden case package(Can do as customers' requirement)
Applicable Components : LED chip,IC,capacitors,resistors,shaped components etc.
NO. of head : 8 PCS
Capacity Speed : 35000CPH
PCB Size : Max:350*500mm Min:50*50mm
Repeat Precision : ±0.02mm
Apply to : LED light making,(SMT machine)PCB,Hard light board or soft lamp strip,etc.
Feeder Type : Electronic feeder(double motor,more precision)
Name : smt pick and place machine/led pick and place machine/led chip mounter
No. of Feeder : 20 PCS
Contact Now
SMT pick and place machine,LED light making machine,LED light production machine.
Product Description
1.Features:
The details of SMT pick and place machine HT-E5:
Specifications ETON SMT Pick and Place Machine HT-E5
Alignment Flying Vision
Number of Spindles 8 heads
Placement Speed 35,000 CPH(Optimum)
Placement Accuracy ±50μm+3σ (Based on the Standard Chips)
Component Range Chip 0402 ~30mm
Board Dimension(mm) 50(L) x 50(W)~500(L) x350(W)
Feeder Capacity 8mm,12mm,16mm,24mm option,according to client products
Power AC 220 50/60Hz,single Phase
Air Consumption 0.5 ~ 0.6MPa(5 ~ 6kgf/cm2)